pátek 15. února 2019

S Mikulášem v břichu - část 1. : Úvod

Tak jo, je to tu! Text, který píšu v průběhu celého těhotenství, což je poměrně dlouhá doba, takže z toho bude zase jedna z mých několikadílných sérií. Vlastně jsem si to začala psát víceméně pro sebe, abych si tohle unikátní období v životě nějak zaznamenala do budoucna. Ale třeba něco z toho bude přínosné i pro jiné ženy, tak jdeme na to! Hned na úvod bych ráda povzbudila všechny z vás s totálně debilním menstruačním cyklem. Rozumějte, moje menstruace přichází tak přibližně 6x za rok v naprosto různých intervalech pohybujících se za poslední rok od 18 do 60 dnů. Velmi pravděpodobně tak některé cykly ani nemají ovulaci. I tak jsem otěhotněla do dvou měsíců od toho, co jsme se rozhodli, bez nějakého přílišného "snažení". (Hormonální antikoncepci jsem nebrala už asi tři roky.) Takže neklesejte na mysli hned ze startu :-)Co určitě doporučuji, je ovulační mikroskop - malá věc ve tvaru rtěnky, kde pomocí slin zjišťujete ovulaci. Můžete používat opakovaně cca dva roky a stojí to pár stovek. Já měla tento. Velká výhoda oproti klasickým ovulačním testům  - papírkům je, že to můžete používat opakovaně, protože když máte takto nepravidelný cyklus, tak by těch papírků bylo potřeba strašně moc. Takhle se kouknete na mikroskop, a když si třeba zprvu nejste jistí, ale zdá se vám, že by to ovulace být mohla, tak si to teprve můžete potvrdit klasickým papírkem. Postupně vám to ale půjde číst lépe. Koupila jsem si ho už dřív, abych aspoň trochu porozuměla tomu svému pseudocyklu a zjistila, jestli aspoň někdy nějakou ovulaci mám. A měla jsem,což mě dost uklidnilo.  Je super si mikroskop fotit na telefon, popsat o kolikátý den cyklu jde a ukládat do zvláštního alba, ať vidíte, jak se mění v průběhu měsíce. Taky jsem brala nějaké vitamíny na podporu cyklu - konkrétně Nosifol (cca ty dva měsíce) a občas kontryhelový čaj, oboje taky už delší dobu, protože jsme se s mou lékařkou dohodly, že umělými hormony ten můj zpropadený cyklus zatím řešit nebudeme a zkusíme zprvu jiné cesty. 

Rozdíl na mikroskopu mezi ovulací a ne-ovulací

Těhotenské overview


V celé sérii se objeví články o každém trimestru, o tom, kolik stojí těhotenství a výbava pro miminko ,o strachu z porodu a co s ním a možná, pokud se odhodlám, o samotném porodu.
Komu se nechce pročítat každý týden v "trimestrálních" článcích ale něco vás přece jen zajímá, zkusím to shrnout v pár větách. Měla jsem velké štěstí na bezproblémový průběh často nejtěžšího prvního trimestru. Žádné nevolnosti, žádné omdlévání, problémy s tlakem , ani nic podobného. Po celou dobu těhotenství jsem neměla ani žádné speciální chutě, akorát asi více na sladké a pečivo, ale to mám ostatně skoro pořád :D. Za celou dobu jsem přibrala 22 kilo , průběh přibírání je pak popsán v jednotlivých týdnech.

Snažila jsem si jíst tak nějak normálně, převážně zdravě/vyváženě, určitě ne za dva, ale to sladké jsem si, pravda, zas tolik neodpírala. Někteří víte, že se skrz akné vyhýbám lepku, v průběhu těhotenství jsem ho jedla, abych Mikulášovi nezpůsobila nějaké intolerance. Nejedla jsem syrové maso, plísňové sýry nejím vůbec, nemám to ráda, takže to zůstalo při starém. Kafe jsem pila cca 2-3 x týdně, podobně často i šálek klasického čaje. Těhotenské čaje jsem pila ve zbytku času, protože čaje vypiju fakt hodně, tak jsem nechtěla pořád klopit kofein. Občas jsem si dala 0,5- 1 dcl vína. Taky jsem objevila chuťově velmi dobré nealkoholické víno značky Rewine a Carl Jung, oboje mají v Makru.

Fyzicky jsem se nijak neomezovala, chodila jsem dál na klasickou netěhotenskou jógu, samozřejmě s vědomím lektorky, která mi upravovala některé pozice, přestala jsem v 7. měsíci, kdy jsem začala chodit na předporodní cvičení a jednou na prenatal jógu (víckrát jsem to nestihla :). Jinak jsem chodila hodně pěšky, průměrně 8 tisíc kroků denně, ke konci už spíše kolem 6. První dva trimestry jsem brala těhotenské vitamíny, konkrétně Femibion. Z dalších doplňků jsem brala na začátku občas hořčík, protože mi dřevěněly prsty na rukách a ke konci železo kvůli anemii. V prvním trimestru jsem absolvovala 8 letů letadlem, z toho dva velmi dlouhé do Asie - vše po konzultaci s gynekoložkou.

Kromě prvního trimestru jsem chodila i do sauny  - pozor, to je vhodné jen pro ženy, které jsou na pravidelné saunování zvyklé, ví, jak jejich tělo reaguje a prostě to "umí". Je to zároveň vhodné jen pro ženy se zcela bezproblémovým těhotenstvím a vždy je nutné to konzultovat s ošetřujícím gynekologem. Také jsem měla upravené saunovací cykly - zkrácený pobyt v sauně a prodloužený venku. Také se nedělá šokové zchlazení pod sprchou nebo v bazénku, ale jen postupně jednotlivé části. V prvním trimestru se chodit nedoporučuje vůbec.

 Na chování žen v těhotenství jsou názory různé, já k tomu, po konzultaci se svou lékařkou, přistoupila takto, nicméně plně respektuji, že to má někdo jinak. Tak budu ráda když to budete respektovat taky. Těhotenství, porod a péče o dítě je něco, na co má samozřejmě každý nějaký názor a člověk musí ohledem toho dělat mnohá rozhodnutí. Každý jsme jiný, každé naše tělo je jiné, ale věřím, že každý děláme maximum pro to, aby se naše děti vyvíjely dobře v břichu i mimo něj :) Takže naprosto rozumím tomu, že někdo by rozhodně letadlem neletěl, vína s nedal za celou dobu ani tu půl deci a je to v pořádku.

Takže tolik k overview a příště průběh prvního trimestru!

4 komentáře:

 1. O tom ovulačnom mikroskope prvy krát pocujem, je super ze sa to podarilo hned aj napriek takým zvláštnym cyklom to znie ako zazrak:) prisla som sem z instagramu ale tento blok uz poznam roky ako zdroj inšpirácie pre recepty,na ďalšie články sa veľmi teším��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem rada, dekuju! No ja jsem prave zjistila, ze o mikroskopu skoro nikdo nevi! A pritom je to podle me fakt bezva vec :))

   Vymazat
 2. Super, Veru, to si ráda počtu, i když už jsem něco málo asi slyšela. :-)))
  Jsem ráda, že ses odhodlala to dát sem, budu ráda i za odhodlání se k textu o porodu, ale naprosto pochopím, pokud bys takový (intimní) okamžik nechtěla na blogu sdílet. Nicméně, spoustě (z nás) by to mohlo něco zajímavého přinést. Jen tu moc nepropaguj vaši PA, nebo nebude do budoucna dostupná už vůbec. :-D :-D :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, to je asi pravda! :D Zmiňuju křestní jméno akorát, tak to snad bude OK :D

   Vymazat

Díky moc za každý komentář, odpovím vám jak jen budu moct. Přibližně rychlostí světla.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...